Ukoliko ste osim u Republici Hrvatskoj radili u bilo kojoj drugoj državi članici Europske unije, te u Švicarskoj Konfederaciji, Kraljevini Norveškoj, Islandu, Kneževini Lihtenštajn, tamo ostvareno razdoblje osiguranja za slučaj nezaposlenosti uzima se u obzir prilikom utvrđivanja prava na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti u Republici Hrvatskoj. Zavod za zapošljavanje države u kojoj ste radili odnosno bili osigurani za slučaj nezaposlenosti potvrđuje na PD U1 obrascu, koji zatražite od nadležnog inozemnog zavoda, razdoblje osiguranja, razlog prestanka zadnjeg radnog odnosa i iznos bruto plaće za puna tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa (npr. ukoliko ste radili odnosno bili osigurani za slučaj nezaposlenosti od 1. siječnja 2024. do 15. svibnja 2024., napomenite nadležnom zavodu da u PD U1 obrascu navedu podatak o bruto plaći od 1. veljače 2024. do 30. travnja 2024.)
Ukoliko niste u mogućnosti zatražiti obrazac PD U1 od nadležnog inozemnog zavoda molimo da prilikom podnošenja zahtjeva za novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti priložite dokumentaciju koja je navedena u obrascu Izjava o radu u inozemstvu ovisno o državi Europske unije u kojoj ste radili. IZJAVA – RAD U INOZEMSTVU.
Ukoliko sami ne priložite U1 obrazac, Središnji ured će se službenim putem obratiti nadležnom inozemnom zavodu te će postupak dobivanja službene potvrde razdoblja osiguranja za slučaj nezaposlenosti tijekom rada od nadležnog inozemnog zavoda duže trajati.
Izvoz novčane naknade ostvarene u Hrvatskoj u drugu državu EU
Nezaposlena osoba koja ostvari pravo na novčanu naknadu u Republici Hrvatskoj ima mogućnost traženja posla u nekoj drugoj državi članici EU uz mogućnost zadržavanja prava na stečenu novčanu naknadu.
Za izvoz novčane naknade osoba mora ispuniti sljedeće uvjete:
- mora biti prijavljena kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 4 tjedna
- u roku od 7 dana po odlasku iz Republike Hrvatske mora se prijaviti službi za zapošljavanje države članice u koju je došla tražiti posao
- za vrijeme boravka u drugoj državi članici mora udovoljavati kontrolnim postupcima koje organizira služba za zapošljavanje te države članice
Ukoliko osoba ispunjava navedene uvjete za izvoz novčane naknade, Hrvatski zavod za zapošljavanje izdaje joj prijenosni dokument U2. Zahtjev za izdavanje navedenog prijenosnog dokumenta U2 (PD U2) podnosi se u područnom uredu Zavoda u kojem je osoba prijavljena. Zahtjev je potrebno podnijeti prije nego osoba postane nedostupna Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.
Uvoz novčane naknade ostvarene u drugoj državi EU u Hrvatsku
Nezaposlena osoba kojoj je pravo na novčanu naknadu priznato u nekoj drugoj državi članici EU može uvesti ostvarenu novčanu naknadu u Republiku Hrvatsku i ovdje tražiti posao.
Osoba kojoj je strani zavod za zapošljavanje odobrio prijenos naknade, prilikom prijave u evidenciju nezaposlenih HZZ-a treba priložiti obrazac U2 koji je izdala služba za zapošljavanje te države.
Nezaposlena osoba može se prijaviti u evidenciju i bez obrasca U2 u kojem slučaju je dužna dati izjavu da joj je zavod za zapošljavanje države članice iz koje izvozi novčanu naknadu odobrio prijenos naknade u Hrvatsku.